حجرالاسود، از یادگارهاى جاوید پیامبران الهى است. این سنگ، افزون بر اینكه براى همه مسلمانان قداست و حرمت دارد، مورد احترام اعراب پیش از اسلام نیز بوده است. همچنین احادیث معتبرى از پیامبر اعظم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم و پیشوایان معصوم علیهم‏السلام درباره شرافت و فضیلت حجرالاسود وجود دارد و طواف كه یكى از مناسك حج است، از برابر این سنگ آغاز مى‏شود و به آن ختم مى‏گردد.

بر اساس نقل‏هاى تاریخى، از زمانى كه حضرت ابراهیم علیه‏السلام به فرمان خدا حجرالاسود را بر دیوار كعبه نصب كرد، حوادثى پیش آمده كه باعث شد این سنگ از جا كَنده شود. یكى از این موارد، حادثه‏اى بود كه چند سال پیش از بعثت حضرت محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم رخ داد و بر اثر سیل، دیوارهاى ساختمان كعبه آسیب دید. قبایل قریش تصمیم گرفتند آن را تعمیر و بازسازى كنند. كارها به گونه‏اى تقسیم شد كه همه در افتخار تجدید بناى بخش‏هایى از كعبه سهم داشته باشند.

كار با موفقیت به پایان رسید. اكنون نوبت قرار دادن حجرالاسود در جاى مخصوصش رسیده بود. بر سر اینكه كدام قبیله این افتخار را نصیب خود سازد، اختلاف شدیدى رخ داد. هیچ قبیله‏اى حاضر نبود اجازه دهد قبیله دیگرى این افتخار را نصیب خود سازد. كشمكش به جایى رسید كه طایفه بنى عَبْدالدّار تشتى پر از خون آوردند و با طایفه بنى عدى پیمان بستند كه تا پاى جان ایستادگى كنند و نگذارند كس دیگرى جز بزرگ قبیله‏شان صاحب این افتخار شود.

قبایل طى چهار یا پنج روز براى جنگ در آماده‏باش كامل به سر مى‏بردند تا اینكه أبو امیّه كه در آن زمان پیرترین مرد قریش بود، پیشنهاد داد همه قبایل براى جلوگیرى از خون‏ریزى، به داورى نخستین كسى كه وارد مسجد شود، تن بدهند. از قضا، این نخستین كس، محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم بود. از این رو، همه خشنود شدند؛ چرا كه پیامبر را به صفت امانت‏دارى و سلامت نفس مى‏شناختند. سران قبایل پس از آنكه آن حضرت را در جریان موضوع مورد اختلافشان قرار دادند، از او خواستند داورى این اختلاف را بپذیرد. پیامبر اعظم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم از آنان خواست پارچه‏اى بیاورند. سپس حجرالاسود را میان آن قرار داد. بعد از سران قبایل خواست هر یك گوشه‏اى از آن را بردارد. وقتى پارچه را برداشتند و بالا بردند، خود حضرت حجرالاسود را برداشت و در جایش قرار داد.

پیامبر با این تدبیر هوشمندانه، از بحرانى كه نزدیك بود زمینه‏ساز جنگى سهمگین و كینه‏توزانه شود، جلوگیرى كرد.

نوشته شده در تاریخ جمعه 1388/02/18    | توسط: یاسرحبیبی    | طبقه بندی:    |
نظرات()